Wstrząsoodporna obudowa do telefonu komórkowego mocowana na kierownicę.

Telefon SonyEricsson K800i + moduł GPS QSTARZ BT-Q818 + Oprogramowanie Java TrekBuddy www.trekbuddy.net

Jeżdżąc na rowerze górskim już uszkodziłem (jak sądzę przez wstrząsy) jeden telefon, więc priorytetem było zapewnienie czułemu elektronicznemu urządzeniu jakim jest telefon, komfortowych warunków - krótko mówiąc telefon musiał mieć mięciutko :) Obudowa wykonana z cienkiej stalowej blachy, wyłożona gąbką, telefon utrzymywany od góry 4 gumkami, jako mocowanie do kierownicy wykorzystano mocowanie od starej lampki na kierownice dzięki czemu uchwyt bardzo wygodnie, błyskawicznie się montuje i zdejmuje.

Wady: 

- Niestety na wyświetlaczu niewiele widać, jest za mały i trzeba się zatrzymać i nachylić aby coś zobaczyć poza tym przy większej prędkości dochodzą wstrząsy i same niebezpieczeństwo utraty równowagi związane z oderwaniem wzroku od drogi. Być może przy korzystaniu z innych, bardziej kontrastowych, kolorowych map obraz byłby czytelniejszy (ja używam map sztabowych w odcieniach szarości). Lecz pomimo tych niedogodności i tak lepsze to niż sięganie po telefon do plecaka. Dodano 21 października 2007: Ostatnio używam  4 kolorowej mapy topograficznej i muszę stwierdzić że widoczność na wyświetlaczu uległa znaczącej poprawie. Mapa jest znacznie bardziej kontrastowa, w większej skali 1:25000 i można ją śledzić podczas podróży.

- Mimo osłon przeciwsłonecznych mocne słońce znajdujące się wysoko nad horyzontem oświetla ekranik i obraz staje się jeszcze mniej widoczny,

- Obudowa jest znacznych gabarytów przez co stanowi zainteresowanie przechodniów :)),

- Obudowa nie jest wodoodporna (ale w razie deszczu można nałożyć woreczek zaciśnięty od spodu gumkami widoczność ekranu GPS-a będzie wtedy słabsza ale uchronimy telefon przed wilgocią ),

- Rozwiązanie jest trochę partyzanckie ale jeśli ktoś lubi majsterkować to jest poligon do działania :).

 - Jeśli miałbym coś zmienić w mojej obudowie to osłonkę przeciwsłoneczną. Teraz jest wykonana z blachy, czyli może stanowić potencjalne zagrożenie zdrowia w przypadku wywrotki. Ponownie wykonał bym ją z plastikowej sztywnej folii takiej jak np. w teczkach na dokumenty A4. Jeszcze jedną rzeczą o której pomyślałem dopiero po wykonaniu obudowy, jest przenikanie przez blachę sygnału Bluetooth, na szczęście sygnał w przypadku mojej obudowy dochodzi do telefonu bez problemu.

Zalety: 

- Radość z posiadania urządzenia GPS w rowerze, możliwość podróży w nieznane,

- Wstrząsoodporność, i szybkość montażu.